1396/08/24
نجم

هسته نجم

 

اعضاي هسته: علي زارعي دلخوش، عليرضا چمن آرا، زهرا صحرائيان، محدثه عليرضايي، صادق تاجفرد، سارا خداويردي، محمد باقري

فعاليت هسته نجم فعلاً روي ناوبري مبتني بر حسگر هاي ميكرو الكترومكانيكي متمركز است. شايد با توجه به كاربرد بالاي اين دسته از حسگرها و اطلاعات جامع و كافي كه در منابع مختلف در مورد ساختار آنها ذكر شده نيازي نباشد در مورد ماهيت اين حسگر ها صحبت كنيم ولي چيزي كه احتمالا خيلي مطلبي راجع بهش نديديد بخش اصلي و ايجاد كننده ارزش افزوده پيرامون فعاليت ما، فناوري استخراج داده هاي با ارزش از اين سنسور هاي ارزان قيمت، است.

داده هاي خروجي اين سنسورها به دلايل مختلفي مثل وجود باياس، نويز سفيد، ناپايداري ضريب مقياس با تغيير دما، باياس حاصل از تغييرات دمايي، رفتار غير خطي خروجي سنسور، عدم قطعيت در نصب محورها و. . .  قابليت استفاده در كاربردهاي حساس و دقيق را ندارند، و بايد از فيلترها و تصحيح كننده هاي مختلفي عبور كنند تا عدم قطعيت داده ها به حد قابل قبول برسد.

فناوري كاليبراسيون و پردازش داده ها از قسمت هاي متفاوتي تشكيل شده و نياز به دانش فني در حوزه هاي گوناگوني دارد، مثلاً ماشين كاري ميكرومتري براي ساخت قاب (بله، شايد تعجب كنيد، اما طراحي قاب و فناوري نصب يكي از بخش هاي حساس و گلوگاه هاي  فناوري است !) طراحي مدار مقاوم در برابر نويز الكترومغناطيسي به خصوص در مواردي كه دايناميك رنج بالايي داريم ، طراحي فيلتر ديجيتال، طراحي الگوريتم هاي تصحيح، كاليبراسيون ابعادي با دقت ميكرومتري و صحت زاويه اي در حد ثانيه قوسي، كاليبراسيون دمايي با دقت  بهتر از دهم درجه سانتي گراد و در آخر طراحي الگوريتم پردازش داده هاي كاليبراسيون به صورت چند متغييره است.

تعداد بازدید:
311
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.